Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

 

Světový týden respektu k porodu vznikl proto, aby ukázal celou škálu možností, jak může vypadat zdravá, bezpečná péče v těhotenství a při porodu. Upozorňuje na celospolečenský dosah fenoménu porodu, informuje o nejnovějších výsledcích vědeckých výzkumů a napomáhá k jejich prosazení do porodnické praxe. Již v prvním ročníku se k Francii připojila Argentina, Švýcarsko a Latinsko-Americké země, v následujících ročnících přibyly další státy.

Česká republika se připojila ke Světovému týdnu respektu k porodu v roce 2006. Do akce se zapojuje celá řada organizací po celé republice, v každém regionu. Bližší informace o programu, expozici, přednášejících a pořádajících, jakož i seznam připojených organizací najdete na webových stránkách www.respektkporodu.cz.
K akci se připojuje celá řada dalších organizací po celé republice, v každém regionu tedy zájemkyně a zájemci najdou nějaké kontaktní místo, přednášku, filmovou projekci nebo diskusní setkání.

 

 

Týden respektu k porodu ve Větrníku
příběh se šťastným koncem“
 

2. festival věnovaný těhotenství, porodu a rodičovství proběhl
ve dnech
18. – 24. 05. 2015

 

I v letošním roce se Mateřské centrum Větrník v Rumburku zapojilo do mezinárodní kampaně Světový týden respektu k porodu, a i tentokrát ve spolupráci s gynekologicko–porodnickým oddělením Lužické nemocnice a polikliniky, a.s. Porodní asistentky rumburské porodnice si připravily osvětový program, který proběhl v prostorách MC Větrník, a který byl nakonec završen Dnem otevřených dveří v porodnici.

Prostřednictvím pondělní prezentace celostátnícho projektu Přirozený porod v porodnici, do něhož je zapojena i naše porodnice, se zájemci mohli seznámit s principem projektu a snahou porodnic o získání důležité certifikace. Dozvěděli se také, že díky skvělým průběžným výsledkům je tato meta pro rumburskou porodnici na dosah – od samého počátku si totiž udržuje přední pozice v celkovém hodnocení projektu. Pondělní setkání však nezůstalo pouze u prezentace. Zúčastněné maminky mohly vzájemně sdílet své zkušenosti z průběhu jejich těhotenství a nechat si poradit od porodní asistentky Bc. Lenky Wenischové, která toto otevřené a srdečné besedování vedla.

Další společné setkání proběhlo ve středu 20. 05. 2015. Na patnáct maminek se v toto větrníkové dopoledne během přednášky porodní asistentky Mgr. Dany Křemenákové seznámilo s některými alternativními metodami u porodu - bonding, dotepání pupečníku. Dále se hovořilo o výhodách šátkování a byly předvedeny nejvhodnější typy úvazů novorozeňat i batolat. Ve druhé části dopoledne vystoupila porodní asistentka Jitka Kebzová s prezentací předporodních kurzů, které mohou čekající maminky z Rumburku a okolí absolvovat. Toto povídání bylo tak aktuální a zajímavé, že již nezbyl čas na avizované cvičení pro těhotné. Skupina maminek si proto rovnou domluvila společnou účast na zkráceném červnovém předporodním kurzu, kde na těhotenské cvičení dojde určitě.

Týden respektu k porodu 2015 byl ve Větrníku završen páteční společnou návštěvou rumburské porodnice, jež stejně jako vloni zorganizovala v souvislosti s kampaní Den otevřených dveří. Této příležitosti využilo více než patnáct zájemců, včetně dvou tatínků. Pod vstřícným a profesionálním vedením vrchní sestry gynekologicko – porodnického oddělení LNaP, a.s. Bc. Lenky Wenischové se všichni zúčastnění seznámili s prostředím porodnice, jejím vybavením i personálem. Nejkrásnější tečkou celé akce však bylo setkání s maminkou Evou, která s námi ještě během pondělního setkání ve Větrníku sdílela radosti i starosti se svým těhotenstvím. Na závěr společné návštěvy porodnice jsme jí již mohli poblahopřát ke šťastně proběhnutému porodu a narození krásného a zdravého syna. Maličký Daniel se tak stal živým symbolem letošního ročníku Týdnu respektu k porodu ve Větrníku a všichni mu na samém startu přejeme život plný zdraví, radosti a lásky.

Veliké díky za skvělou spolupráci na úspěšné organizaci tohoto programu patří vedení LNaP, a.s. a všem výše jmenovaným porodním asistentkám, které se postaraly nejen o zajímavý program, ale obohatily jej navíc svým obětavým a srdečným přístupem.

Kompletní program Týdne respektu k porodu ve Větrníku 2015 naleznete ZDE

 

                                                                                                           

 

Světový týden respektu k porodu v Rumburku

 

 

Světový týden respektu k porodu má svůj původ ve Francii, kde byl poprvé vyhlášen v roce 2004 nezávislou organizací AFAR (Frankofonní aliance pro respekt k porodu), což je asociace sdružující osoby a organizace, snažící se o humanizaci porodu. Česká republika se k této iniciativě připojila v roce 2006. Letos poprvé se do této kampaně zapojila i rumburská porodnice, která ve spolupráci s mateřským centrem Větrník připravila ve třetím květnovém týdnu festival věnovaný těhotenství a porodu.

Ve dnech od 19. do 25. 5. 2014 měly v dopoledním programu Větrníku probíhat odborné přednášky o těhotenství, šestinedělí, péče o novorozence či alternativních metodách u porodu, a to pod vedením porodních asistentek a novorozenecké sestry Lužické nemocnice a polikliniky, a.s. Připravena byla také průvodkyně předporodními kurzy s ukázkou cvičení pro těhotné ženy a celý program pak měl být zakončen Dnem otevřených dveří v rumburské porodnici. Pro nedostatečný zájem veřejnosti však proběhly jen některé ze zmiňovaných aktivit. 

Kompletní program akce ZDE

 

V pondělí 19. 5. 2014 byl návštěvnicím Větrníku podrobně představen program celého festivalu. Maminky byly současně seznámeny s celostátním projektem Přirozený porod v porodnici, do kterého je od ledna letošního roku zapojena i rumburská porodnice. Oba projekty spolu úzce souvisejí. V úterý 20. 5. 2014 proběhla za pěkné účasti beseda o šestinedělí s porodní asistentkou Bc. Lindou Kocůrkovou provázaná interaktivní přednáškou Bc. Věry Meistnerové na téma péče o novorozence. Maminky zaujaly nejen praktické ukázky na modelu, ale zajímaly se i o to, jak probíhají porody právě v rumburské porodnici. Jejich dotazy a připomínky byly pro obě přednášející odbornice velmi cenné.

Další přednášky, které měly proběhnout ve středu a ve čtvrtek, však byly pro nedostatečnou účast zrušeny. Porodní asistentky Mgr. Dana Křemenáková a Jitka Kebzová tak bohužel nedostaly prostor k prezentaci svých programů. Budou však domluveny náhradní termíny přednášek, které MC Větrník včas zveřejní na svých webových stránkách.

Závěr Týdne respektu k porodu se naštěstí vydařil. Den otevřených dveří v rumburské porodnici své zájemce přilákal a ti s chutí využili možnosti prohlédnout si porodní sály i oddělení šestinedělí. Do porodnice se tak přišly podívat nejen nastávající maminky, které se rozhodují kde budou rodit, ale i ty, které zde již rodily a byly zvědavé, jak se porodnice s odstupem času proměňuje.

 

Přestože organizátorům akce vyvstává nepříjemná otázka proč se festival nesetkal s větším ohlasem, patří jejich veliký dík všem maminkám, které jej podpořily svou účastí. Staly se  jeho nedílnou součástí a navíc svou aktivitou poskytnuly odborníkům důležitou zpětnou vazbu a řadu cenných podnětů. Mohou tak napomoci při zkvalitňování péče poskytované všem nastávajícím maminkám, rodičkám a šestinedělkám, které se rozhodnou rodit v rumburské porodnici, stejně jako motivovat Lužickou nemocnici a mateřské centrum Větrník k uspořádání dalších ročníků tak důležité kampaně, jakou Světový týden respektu k porodu bezesporu je.

TOPlist
aktualizováno: 21.09.2015 14:23:47