Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

 

S Větrníkem v duši
(RN listopad 2012)

Podzimní měsíce jsou pro MC Větrník vždy obdobím příprav. V září jsme většinu volného času i energie věnovali projektu k žádosti o dotaci ze státního rozpočtu od MPSV na rok 2013, která by zajistila klidný chod mateřského centra i v příštím roce. Byl to velmi náročný úkol. Udělali jsme však maximum, a proto věříme, že budeme úspěšní a centrum se bude moci rozvíjet i dál. Výsledky řízení budou známy sice až na jaře příštího roku, ale my už nyní začínáme postupně naplňovat cíl našeho projektu, kterým je snaha povýšit tradiční tvář mateřského centra Větrník na sdružení s činností rodinnou. Chceme totiž reagovat na potřeby rodin z ohrožených sociálních vrstev, které v posledním roce obzvlášť vzrůstají. Jedním z našich hlavních úkolů je proto rozšíření preventivních aktivit vedoucích ke vzdělávání a celkovému zvyšování rodinných a rodičovských kompetencí. Patří sem i otázka duševní hygieny,  jejíž téma jsme zakomponovali již do říjnového programu MC. U příležitosti Mezinárodního dne Duševního zdraví, který letos připadl na 10. října, jsme uspořádali zajímavou interaktivní besedu s názvem Miluj svůj život. Společně s paní Martinou Neumannovou jsme se zabývali myšlenkami z knihy a filmu Luise L. Hayové, která ví, co dokáže pozitivní myšlení a umí pomoci změnit život, nalézt sebeúctu a sebelásku. Toto setkání mělo takovou odezvu, že budeme v těchto besedách pokračovat i nadále, každý měsíc. V listopadu  - ve středu 14. 11. 2012. v 19 hodin - se sejdeme nad knihou Dítě jako šance pro tebe. Půjde o povídání pro všechny, kdo se nebojí skrze své děti o sobě dozvědět něco nového, a rádi by se naučili tyto nápovědy zpracovávat.

A co chystáme dále? V pátek 2. 11. 2012 bychom vás rádi pozvali na Halloween party - oslavu nejstrašidelnějšího dne v roce. Během odpolední dílny si s dětmi vydlabeme tradiční helloweenské dýně a vyrobíme další nezbytné doplňky. Než se setmí, přestrojíme a hrůzostrašně nalíčíme děti, a společně se pak vydáme na strašidelný průvod, který vyvrcholí poutavým překvapením - vypouštěním halloweenských lampionů. V průběhu listopadu se ještě můžete těšit na Svatomartinský týden (05. – 9. 11. 2012), během kterého se zaměříme na svatomartinskou tradici a připomeneme si její hlavní význam – posvícení.  Jde o období hodovní, zabrousíme tedy do tradiční kuchyně a pokusíme se proto společně nalézt recept na nejlepší svatomartinskou husu i další tradiční pokrmy. Nebude chybět ani výtvarná dílna, kde si vyrobíme předměty a dekorace vycházející z této tradice. Nakonec celý týden završíme příjemným, večerním posezením s ochutnávkou svatomartinských vín.

 

Větrník v nové záři
(RN září 2012)

Báječný, celodenní výlet s Větrníkem do liberecké ZOO, který jsme si užili předposlední čtvrtek v srpnu, uzavřel prázdninové rodinné akce v mateřském centru. Ty se celkově setkaly s velikým ohlasem, ale právě výprava do Liberce sklidila úspěch největší. Přálo nám ideální počasí, cesta vlakem byla pohodlná, přitom pro děti nevšední, maminky měly prostor i samy pro sebe. Nejpoutavější ale pochopitelně byla zvířata a atrakce v ZOO.

Letní období tedy skončilo i ve Větrníku a naši uživatelé se mohou od září těšit na tradiční program. Rodičům s maličkými dětmi budeme přístupní opět každý den a to od 08:30 do 12 hodin. Kromě pravidelného programu je však čeká ještě příjemné překvapení. V posledním srpnovém týdnu jsme totiž společnými silami upravili a podstatně vylepšili známé prostředí novým vybavením. V rámci naplnění projektu profesionalizace centra jsme zmodernizovali centrum novým nábytkem a potřebnými pomůckami. Podařilo se nám to především díky získání dotace z rozpočtu města Rumburk a finanční pomoci Lužické nemocnice a polikliniky, a.s., za což jim patří náš opakovaný dík.

Kromě nového prostředí a společných aktivit se ale naši klienti mohou těšit i na řadu dalších, podzimních akcí. Hned v polovině září se společně vydáme na Loretánské slavnosti 2012, kde  nebudeme poprvé. I letos se představíme v jedné z výtvarných dílen a rodiče s dětmi si spolu s námi budou moci vyrobit něco pěkného na památku.

Mateřské centrum Větrník na podzim dále připravuje například tradiční podzimní rodinné dílničky, oblíbenou Drakiádu, bazárek dětského oblečení a hraček nebo tajemnou Helloween párty.

Maminky a tatínkové s dětmi, přijďte mezi nás! Rozhodně se máte na co těšit!

Váš Větrník 
 

Prázdninový Větrník
(RN červenec 2012)

S velikou radostí sdělujeme našim uživatelům a příznivcům, že můžeme nabízet naše služby i v průběhu letních prázdnin. Je tomu tak díky úspěšné žádosti o dotaci na vytvoření veřejně prospěšného pracovního místa, kterou v květnu 2012 podpořil Úřad práce v Děčíně a zachránil tak Větrník před zavřením. Tato podpora nám umožňuje zaměstnat jednu maminku a udržet centrum v chodu v celém letošním roce. Nadále jsme tedy schopné zajistit jeho každodenní provoz. Program centra však bude o prázdninách aktuálně upraven.

V červenci a srpnu se budeme od pondělí do středy setkávat v dopoledních hodinách od 08:30 do 12:00 hodin a čtvrtky pak budou patřit oblíbeným výletům do okolí. Můžete se proto těšit na návštěvu liberecké ZOO, krásnolipské Dastychovy farmy nebo sportovního areálu Českosaského Švýcarska. Chystáme se také vyrazit do bazénu v České Lípě nebo do báječné varnsdorfské cukrárny Sluníčko a na jeho přilehlé dětské hřiště. Tyto akce se budou připravovat dle aktuálního počasí a zájmu maminek. Přesnější informace o nich naleznete na našich webových stránkách www.vetrnik-rumburk.wbs.cz . Zde najdete také přehled již proběhlých akcí, zdokumentovaných i ve fotogalerii (Velikonoční zajíček, Den dětí, Cesta za pokladem…) nebo o chystaných výtvarných a rukodělných dílničkách. V červenci například proběhne dílnička zaměřená na batikování triček. Přijdete si to vyzkoušet?

Jak je vidět, naše prosby byly vyslyšeny a Větrníku fouká příznivý vítr i dál. Snažíme se jej využít, jak nejlépe dovedeme. Daří se nám to i díky důležité podpoře našich příznivců. Tentokrát patří náš největší dík nejen děčínskému Úřadu práce, ale také třeba paní Kláře Mágrové. Klárko, děkujeme za Tvou velikou podporu a úrodnou inspiraci!

Váš Větrník

 

Větrník se točí dál
(RN květen 2012)

V pátém vydání RN jsme informovaly občany našeho města o neutěšené situaci mateřského centra Větrník a v tomto, devátém, můžeme konstatovat, že podobná situace okolo Větrníku prozatím trvá i dál. Přesto se nehodláme vzdát a snažíme se udržet existenci centra všemi silami. Díky dobrovolnické činnosti několika maminek a ochotě jedné z nich docházet do Větrníku denně a svou původně zaměstnaneckou činnost prozatím vykonávat zadarmo, se nám zatím stále daří zajistit dosavadní provoz centra. Jsme tedy pro maminky s malými dětmi i dál k dispozici od pondělí do čtvrtku, vždy celé dopoledne. Tento stav lze však za stávajících podmínek udržet jen dočasně.

S pevnou vírou a velkou nadějí proto činíme další a další kroky k zachování naší činnosti. V průběhu března jsme podaly žádost o vytvoření veřejně prospěšného místa na Úřadu práce v Rumburku. Zda bude úspěšná, bychom se měly dozvědět každým dnem. Zpracováváme i další projekty a připravujeme například zajímavou spolupráci s Lužickou nemocnicí a poliklinikou, a.s., která nám dlouhodobě vychází vstříc. Velikou podporu máme i ve vedení města Rumburku. To nám pro letošní rok přispělo třicetitisícovou dotací na činnost, za což patřím zastupitelům města náš veliký dík.

V měsíci dubnu jsme pro děti uspořádaly oblíbeného Velikonočního zajíčka. Jako vždy se setkal s obrovským ohlasem, protože nechyběly soutěže, malování na obličej, mrskačka a pořádná velikonoční nadílka. Na květen pak chystáme další dvě zajímavé akce. Kromě tradiční oslavy Dne matek, kterou si společně s maminkami užijeme v pátek 18.5.2012 večer při bowlingu, se letos zaměříme i na Den rodiny. Málokdo ví, že se tento den od roku 1994 slaví. Letos vychází na úterý 15.5.2012 a my při té příležitosti podnikneme společnou Cestu za pokladem. Bude to dobrodružné a hravé odpoledne pro celou rodinu, na jehož konci na děti čeká lákavá a zasloužená odměna. Zveme proto všechny rodiče s malými dětmi, aby s námi přišli Den rodiny podpořit. Sejdeme se v 16:00 hodin u Koupaliště a už teď se na vás všechny moc těšíme!

MC Větrník

 

Větrník je opět na začátku. Nebo u konce?
(RN březen2012)

Rumburk – Ministerstvo práce a sociálních věcí zamítlo žádost rumburského Mateřského centra Větrník o letošní dotaci. Větrníku tak chybí 140 tisíc korun na další rozvoj a bojuje o holou existenci.

„Výsledky letošního dotačního řízení nás zaskočily a rozhořčily, protože nás vrací zpět na začátek našeho snažení, v horším případě dokonce na jeho konec,“ netají se svým zklamáním a obavami Andrea Semerádová z Mateřského centra a dodává: „Jsme ale rozhodnuté za Větrník bojovat dál, všemi možnými způsoby.“
Naději hledají organizátorky i v jednání s vládní zmocněnkyní Monikou Šimůnkovou, která navštívila centrum na podzim i s premiérem Petrem Nečasem, a oba při té příležitosti vyjádřili Větrníku a jeho organizátorkám svůj obdiv a podporu.

Začalo to nevinně a dobrovolně

Mateřské centrum Větrník v Rumburku založilo několik maminek na rodičovské dovolené již v roce 2006. Tehdy všechny dobrovolně a zdarma organizovaly společné činnosti spojené s výchovou dětí a aktivním trávením času na rodičovské dovolené. O tři roky později, kdy se většina „větrnic“ vrátila do zaměstnání, vyvstala otázka, co bude s Větrníkem dál. Tehdy jim pomohlo město Rumburk, které pronajalo Větrníku prostory a podpořilo je i dotací na pokrytí nejnutnějších provozních nákladů.
V roce 2010 se začalo blýskat na lepší časy. Větrník získal dotaci od Úřadu práce v Děčíně a centrum tak mohlo vytvořit veřejně prospěšné místo pro jednu z maminek, která se mohla centru věnovat dál a rozvíjet jeho činnost.
V loňském roce byl Větrník opět úspěšný a díky dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí se mu po několika letech dobrovolnické činnosti podařilo pozvednout své aktivity na profesionální úroveň. Podstatně rozšířilo nabídku služeb, mohlo zajistit vyškoleného zaměstnance a zprovoznit centrum na každý den.

Bez peněz to dál nepůjde

Letošní žádost Mateřského centra o dotaci měla zajistit další profesionalizaci centra, udržet každodenní provoz a rozšířit činnost o další aktivity.
Neúspěch v dotačním řízení však tyto plány zhatil. A co hůř, ohrozil i další existenci Větrníku.

„Pro nutné udržení chodu centra v současné podobě potřebujeme alespoň 140 tisíc Kč, z nichž je financován plat zaměstnance a nutné provozní výdaje. Ostatní činnosti související s chodem centra i nadále vykonáváme dobrovolně a zdarma,“ vysvětluje Andrea Semerádová.

„Pochopitelně, že MPSV není jedinou organizací, u které hledáme pomoc. Sítě rozhazujeme na všechny možné strany. Ruku nám podal například Krajský úřad Ústeckého kraje nebo Lužická nemocnice v Rumburku. Ale podpora ze strany ministerstva je pro nás stěžejní a neúspěšná žádost o dotaci má v tuto chvíli pro naše centrum následky v podstatě likvidační,“ zdůrazňuje ještě.

Pokud se Větrníku nepodaří sehnat potřebnou částku, hrozí mu v podstatě zánik. Jako nouzové řešení organizátorky vidí v mamince dobrovolnici, která by byla ochotná jistou dobu vést centrum během své rodičovské dovolené zadarmo. Tak jako dříve. U zrodu Mateřského centra. V tuto chvíli je však i tato snaha Větrníku neúspěšná.
 

Větrník a Masopust
(RN únor 2012)

Jakýmsi předělem mezi zimním časem a časem probouzející se přírody je masopustní období. Jeho délka se určuje podle Velikonoc, začíná na Tři krále a končívá v úterý před Popeleční středou, po níž nastává čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Původ této nejdelší veselice v roce sahá až do dob pohanských a souvisel s oslavou končícího zimního období – předjařím a nadějí na příští úrodu, plodnost, zdraví, hojnost a blahobyt. Proto jej od pradávna provází veselí, tanec a zpěv, jídlo a pití, se spoustou taškařic, legrácek a přemírou bujarosti. Synonymem masopustu je název karneval (z italského carne vale - "maso pryč"). Dnes se jako Masopust nebo Karneval označuje zejména toto masopustní veselí - nářečně také šibřinky, fašank, ostatky aj. Maškarní karnevaly bývaly dříve záležitostí dospělých, ale v dnešní době se více organizují karnevaly dětské.

A tak si karnevalového dovádění rozhodně chceme užít i my ve Větrníku. Proto chystáme pro rodiče s dětmi tradiční Maškarní sobotu plnou zábavy, soutěží a jiných radovánek. Přijďte i vy v sobotu 25.02.2012 dopoledne v 10:00 hodin do Mateřského centra Větrník (prostory rumburského Judo klubu v bývalých kasárnách) a nezapomeňte hravě nastrojit nejen své ratolesti, ale i sebe. S tímto nepovinným úkolem vám můžeme pomoci třeba v naší výtvarné dílně, která bude předcházet karnevalové sobotě a která proběhne v úterý 21.02.2012 od 15:00 hodin rovněž v našem centru. Její téma bude Rej masek. Máme zde pro vás připravenou celou řadu báječných nápadů, jak pojmout právě letošní maškarní. Přitom se vůbec nebráníme novým inspiracím – přijďte se zapojit!

Dále s Větrníkem plánujeme oblíbenou každoroční Bobovačku na kopci, kterou se nám díky nepříznivému počasí doposud nepodařilo uspořádat. Doufejme, že se paní Zima v blízké době trochu umoudří a budeme si spolu moci užít i této zábavy. Aktuální informace nejen k této akci naleznete na webových stránkách mateřského centra www.vetrnik-rumburk.wbs.cz. Mimo jiné se zde dozvíte například to, že u nás nově probíhá každé pondělí Kondiční cvičení pro maminky a v úterý se zase věnujeme speciálnímu Cvičení maminek s dětmi.

Milé děti, milí rodiče! Jako celý rok - i nyní se těšíme na vaší účast a na další radostně prožité, společné chvíle. Váš Větrník.

 

Mateřské centrum Větrník – Ohlédnutí za rokem 2011

Závěrem roku jsme všichni zvyklí bilancovat, tak se i my v MC Větrník pokusíme ohlédnout za uplynulými měsíci a okamžiky, které pro nás byly důležité či zlomové. Rozhodně jich nebylo málo.

Předně můžeme být spokojené s tím, že se nám na základě úspěšné žádosti o poskytnutí dotace z MPSV  podařilo pro maminky s dětmi zpřístupnit mateřské centrum od pondělí až do pátku, zásadně tak rozšířit spektrum služeb MC a díky tomu pokročit v další profesionalizaci naší činnosti. Každý den je k dispozici naše vybavená herna, pestrý program a odbornice pečující o rodiče i o jejich ratolesti. Tato skutečnost se logicky projevila na vzrůstu klientské základny Větrníku a tím došlo k naplnění jednoho z našich hlavních cílů. Kromě klasického programu a řady odborných přednášek jsme v letošním roce uspořádaly spoustu dalších, malých i větších akcí. S největším ohlasem se tradičně setkal Velikonoční zajíček, Den dětí, Podzimní bazar oblečení či Vázání jarních a vánočních dekorací. Nově pak rodiče s dětmi zaujalo třeba Hledání pokladu na Dýmníku. Také výlety po okolí, jako například na Dastychovu farmu v Krásné Lípě, do Českosaského Švýcarska nebo do oblíbené ZOO v Liberci měly velikou odezvu. Některé z nich si jistě zopakujeme i v příštím roce. A přibudou další.

Výjimečným momentem v koloběhu Větrníku byla bezesporu podzimní návštěva pana premiéra Nečase. Přestože byla nečekaná - lépe řečeno překvapivá - proběhla v přátelské atmosféře a našemu centru přinesla zajímavou publicitu. Inspirovala nás zároveň zauvažovat nad další možností směřování aktivit Větrníku. Palčivé téma integrace romské menšiny, hrotící se především v našem regionu, se dotýká pochopitelně i nás, rodičů s dětmi. Proto se snažíme aktivně zapojit do programů jako je projekt Komunitního plánování Šluknovska.

Je před námi další rok. Chceme a budeme v našem úsilí pokračovat s maximálním nasazením i dále. Už teď máme jistou podporu od Ústeckého kraje, kde se nám podařilo získat dotaci na rok 2012. Chtěly bychom se mimo jiné zaměřit především na spolupráci s Lužickou nemocnicí a poliklinikou, která skrytě funguje již nyní. Patří jí za to náš veliký dík. V provázanosti mezi rumburskou porodnicí a dětským oddělením LN a P a naší činností totiž spatřujeme veliký potenciál. Vše ale hodně závisí také na další podpoře ze strany města. Bez jeho pomocné ruky nemá naše snažení valnou budoucnost. Vždyť i naše dnešní úspěchy jsou bezesporu jeho velikou zásluhou. Děkujeme tímto vedení města Rumburku i všem zastupitelům, kteří jsou nakloněni našemu počínání, nejsou lhostejní k tak důležité skupině lidí a lidiček, jako jsou maminky s dětmi, a dokáží podpořit dobrou věc. Největší dík však patří samozřejmě právě maminkám a jejich dětem. Nebýt vás, jsme tu zbytečně.

Tým MC Větrník vám všem přeje radostné Vánoce a všechno dobré v novém roce.
 

Dubnové zprávy z MC Větrník

Jak jsme v posledním čísle Rumburských novin informovali, díky získané dotaci z MPSV mateřské centrum Větrník přichází s rozšířenou nabídkou svých služeb a programů pro své klienty. Již nyní se můžeme pochlubit s celotýdenním dopoledním provozem, který má pevně danou strukturu, takže si rodiče s dětmi mohou vybrat program, kterému dávají přednost. Hravé cvičení s dětmi podle věku probíhá každý den. Pondělky, úterky a čtvrtky jsou v centru zaměřeny na výtvarnou činnost, středy hudebně a pátky především na pohybové aktivity (dopolední plavání v malém bazénku v rumburského bazénu a odpolední cvičení v tělocvičně ZŠ U nemocnice).

Začátkem dubna jsme pro děti uspořádali maškarní rej a ve druhém týdnu oblíbenou Velikonoční dílnu, kde měly rodiče možnost vyrobit si různá velikonoční aranžmá a nasát velikonoční atmosféru se vším, co k tomu patří.
Hlavním cílem našeho projektu je nejen rozšíření aktivit našeho centra, ale především se zaměřit na rodiče na rodičovské dovolené, kteří služby našeho centra ještě neznají anebo nevyužívají. Rozhodli jsme se proto rozšířit naše webové stránky (www.vetrnik-rumburk.wbs.cz), kde nově naleznete podstatně více informací o naší činnosti, o probíhajících a chystaných akcích a navíc i diskuzní fórum. Právě skrze fórum bychom rádi aktivně zapojili rodiče do dění v centru, získávali zpětnou vazbu a nové podněty ke správnému vývoji a směřování Větrníku.

Dalším způsobem, kterým bychom se s maminkami rádi sblížili ještě více, jsou chystané Večery pro maminky. Budou probíhat každý první čtvrtek v měsíci v příjemném prostředí nad sklenkou dobrého pití. Maminkám tak umožníme vyjít z každodenní rutiny života na rodičovskédovolené, pobavit se, oddechnout si, více se poznat a navíc získat možnost nahlédnout do činnosti centra z trochu jiného úhlu pohledu a společně se zapojit se do jeho dalšího rozvoje. Doufáme, že naše Větrníkové večery budou skvělou příležitostí a inspirací pro každého z nás.

Ještě jednou zveme rodiče s malými dětmi na tradiční Stopování velikonočního zajíčka, které proběhne v pátek 22. 4. 2011 v prostorách MC Větrník od 15:30 hodin. Děti se mohou těšit na soutěže, velikonoční dobrůtky a báječnou zábavu.

 

MC Větrník v jarním

S nadcházejícím jarem přichází i MC Větrník s příjemnými zprávami. Díky úspěšně podané žádosti nestátní neziskové organizace v oblasti podpory rodiny o dotaci ze státního rozpočtu pro rok 2011 se nám podařilo získat prostředky na další profesionalizaci našeho centra. Máme tak možnost nabídnout našim klientům, dětem a jejich rodičům, nejen rozšířenější provoz centra, ale i řadu nových programů.

Cílem našeho projektu pak je aktivně zapojit stávající rodiče do činnosti mateřského centra a zároveň oslovit rodiče nové. Rádi bychom proto i touto cestou oslovili rodiče na mateřské dovolené, kteří hledají pro své děti aktivní a smysluplné naplnění volného času a nebojí se přijít s novými nápady nebo se zapojit do rozhodování a jejich realizace (např. Cvičení s dětmi, Cvičení pro maminky, Dílničky, Angličtina pro děti, Angličtina pro rodiče,…).

Již probíhají přednášky s diskuzí o výživě kojenců a očkování. Od dubna nabídneme našim pravidelně docházejícím maminkám s malými dětmi společné páteční a sobotní hodiny plavání v malém bazénu zdarma.

Těsně před Velikonocemi bychom pak rádi pozvali rodiče s malými dětmi na již tradiční Stopování velikonočního zajíčka, které se bude konat v pátek 22.4.2011 v prostorách Mateřského centra Větrník.

 

  

Sváťovo dividlo opět ve Větrníku

Pro veliký podzimní úspěch znovu přivítáme Sváťovo dividlo. Představení oblíbeného loutkového divadla z Litoměřic proběhne ve čtvrtek 29.4.2010 v mateřském centru Větrník. Dopoledne bude věnované především mateřským školkám a na odpolední představení v 15:00   hodin srdečně zveme rodiny s malými dětmi.

MC Větrník slouží již čtvrtým rokem jako prostor, kde se mohou setkávat rodiče s malými dětmi, aniž by se od sebe odloučili, a přitom získali nové přátele a prožívali pak společné a podnětné chvíle obohacující všední dny. Scházíme se pravidelně vždy v úterý, ve středu a ve čtvrtek dopoledne od 9 do 12 hod. Od října 2009 užíváme prostory JUDO klubu Rumburk, kde jsme vybudovali nové zázemí. Můžeme tak rodičům s dětmi nabídnout úžasné prostory. Velká a malá tělocvična jsou příhodně vybavené a děti se v nich mohou neskutečně vydovádět. Máme k dispozici kuchyňku a pracovnu, kterou využíváme k různým výtvarným činnostem a tématickým dílnám. Navíc jsme se snažili centrum vybavit novými hračkami a pomůckami pro nejmenší děti, jejichž účast pak pod novou střechou prudce vzrostla. 

Letošní jaro jsme přivítali úspěšnou Velikonoční dílnou a tradiční Stopovanou  velikonočního zajíčka. Obě setkání měla nečekanou návštěvnost a velikou odezvu. Náš dík proto patří všem rodičům s dětmi, Květinářství v Hálkově ulici, DDM za zapůjčení masky a Dušanovi.

V nejbližší době dále chystáme tato setkání: Den matek Na konírně, Den dětí ve Větrníku, tradiční výlet do Liberce a rozloučení se školním rokem.

 

Bližsí informace o divadelním představení u paní Michelové na telefonním čísle: 602 136887

Více se o nás dozvíte na www.vetrnik-rumburk.wbs.cz , www.svatovo-dividlo.cz

TOPlist
aktualizováno: 21.09.2015 14:23:47